A Tajvan körül végzett „készültségi járőrözést” nehéz nem úgy értelmezni, hogy Peking igyekszik megmutatni, mire lehet képes a hadserege.
A kínai hadsereg közölte: az elmúlt napokban „harckészültségi járőrözést” hajtottak végre a tengeren és a légtérben Tajvan szigete körül, amelyet Kína saját területének tart.
A közlemény szerint a gyakorlatozás „szükséges lépés” volt az „USA–Tajvan összejátszás” ellen.
“A közelmúltban az Egyesült Államok gyakran tett lépéseket Tajvan kapcsán. Valamit mondanak, de aztán mást tesznek: a tajvani függetlenségi erők támogatására buzdítanak, ami veszélyes helyzetbe taszítja Tajvant” – tette hozzá a katonai parancsnokság szerdai közleményében, melyet az Al Jazeera szemlézett.
Tajvan ezen a héten jelentette a legnagyobb kínai behatolást légterébe január óta.
Az eset akkor történt, amikor Tammy Duckworth amerikai szenátor a szigeten járt.
Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Peking nyilatkozatot adott át az Egyesült Államoknak a szenátor látogatásával kapcsolatban.
„Sürgetjük az érintett amerikai politikusokat, hogy vegyék komolyan az „egy Kína” elvét, és haladéktalanul állítsák le a Tajvannal bármilyen formában folytatott hivatalos eszmecseréket.
Tartózkodjanak attól, hogy rossz jelzéseket küldjenek a „tajvani függetlenségi” szeparatista erőknek” – mondta Zhao egy keddi sajtótájékoztatón.
„Kína továbbra is erőteljes lépéseket fog tenni területi integritásának határozott védelme érdekében.”
Egy másik illetékes, Zhu Fenglian, a pekingi Tajvani Ügyek Irodájának szóvivője szintén egy sajtótájékoztatón arra figyelmeztetett, hogy
„nagy veszélyekkel jár” az Egyesült Államok számára, ha „belekontárkodik a tajvani elszakadók által folytatott szeparatista tevékenységbe”.
Tajvan bizonytalan helyzete
Tajvan, avagy hivatalos nevén a Kínai Köztársaság körülbelül 161 kilométerre fekszik Kína szárazföldi partjaitól. A kínai nacionalisták a II. világháborút követően menekültek a szigetre, miután elvesztették a polgárháborút a kommunistákkal, akik Pekingben létrehozták a Kínai Népköztársaságot.
A Kínai Köztársaság (Tajvan) azonban továbbra is azt állította, hogy egész Kínát képviseli, és még az ENSZ Biztonsági Tanácsában is helyet kapott egészen 1971-ig.
Ekkortól azonban a legtöbb ország, köztük az Egyesült Államok is, Tajpej (Tajvan fővárosa) helyett Pekinget kezdte Kína hivatalosan képviselőjének tekinteni.
Azóta az Egyesült Államok a tajvani kapcsolatokról szóló törvény értelmében „megőrzi és előmozdítja az Egyesült Államok népe és Tajvan népe közötti kiterjedt, szoros és baráti kereskedelmi, kulturális és egyéb kapcsolatokat”.
Peking az „egy Kína” elv alapján úgy tekinti, hogy a sziget egyszerűen Kína egyik tartománya, nem pedig egy független állam.
Az Egyesült Államok számára azonban Tajvan státusza továbbra is meghatározatlan.
Érdemes elolvasniTajvani konfliktus: “a kínai kommunista repülőgépek olyanok, mint a legyek az étkezőasztalon”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon